Uncategorized

Co to jest katechumenat?

Od czasu do czasu w parafiach w większych miastach słychać coś o katechumentacie i katechumenach. Nie wszyscy jednak wiedzą, o czym i o kim właściwie jest mowa. Warto jednak zapoznać się z tym terminem.

Czym jest katechumenat?

Katechumenat to przygotowanie do przyjęcia chrztu, zwane także wtajemniczeniem chrześcijańskim. Jest to po prostu droga stawania się chrześcijaninem. Dotyczy on dorosłych osób, które chcą przyjąć sakrament Chrztu Świętego. W odróżnieniu od przyjęcia chrztu przez malutkie dzieci, dorośli decydują samodzielnie decyzje i są w stanie, a nawet obowiązku kompletnie się do tego przygotować.

Katechumenat opisuje cały proces poznawania Chrystusa i Kościoła oraz wrastania w Kościół. Katechumenat dzieli tę drogę na etapy i stopnie oraz wyodrębnia najważniejsze punkty tej drogi specjalnymi obrzędami. W ten sposób cały proces przygotowywania się do chrztu staje się sam w sobie wyjątkowym wydarzeniem. Ma to zapewnić katechumenom najlepsze warunki do prawdziwego zbliżenia się do Pana Boga i Kościoła.

Chociaż sam katechumenat jest dla dorosłych przygotowujących się do Chrztu Świętego to mogą go przejść również osoby ochrzczone. Jest to wtedy wyzwanie i wielka boża przygoda dla tych, którzy przyjęli chrzest w niemowlęctwie, ale teraz chcą stać się prawdziwymi świadkami Ewangelii. Dla zainteresowanych warto zapoznać się z zagadnieniem neokatechumenatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *