Uncategorized

5 warunków dobrej spowiedzi

Spowiedź święta, czyli sakrament pokuty i pojednania to sakrament wyjątkowy i bardzo ważny. Do spowiedzi świętej przystępujemy regularnie i jest ona wpisana w naszą codzienność. Dlatego może się czasami zdarzyć, że zaczniemy ją przeżywać z pewną dozą monotonności. Warto wtedy wracać do pięciu warunków dobrej spowiedzi, które są pomocą dla każdego penitenta.

  1. Rachunek sumienia.

Pierwszy warunek dobrej spowiedzi to rozważenie swojego postępowania i myśli w okresie od ostatniej spowiedzi. Pamiętajmy, że chociaż przez spowiednika wyznajemy swoje grzechy to przy samym rachunku warto zdać sobie sprawę również z dobrych uczynków. Można użyć do tego kartki i długopisu, aby bardziej uporządkować sobie swoje przemyślenia. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, sięgnij do Dziesięciu Przykazań Bożych i użyj ich jako przewodnika.

  1. Żal za grzechy.

Żałowanie popełnionych grzechów zazwyczaj przychodzi naturalnie po dobrym rachunku sumienia. Żal powinien być szczery i głęboki, ale nie zawsze jesteśmy w stanie wzbudzić w sobie właśnie taki żal. Warto wtedy żałować po ludzku rozumem, a sercu pozostawić dany grzech do późniejszych rozważań.

  1. Mocne postanowienie poprawy.

Trzeci warunek wydaje się oczywisty, jednak niewiele osób bezpośrednio po spowiedzi nagle zmienia swoje życie. Dlatego ważne jest, aby postanowienie poprawy miało jakąś określoną formę i było realne. Drobna poprawa swojego zachowania jest dużo lepsza niż wielkie niespełnione obietnice, zwłaszcza kiedy chodzi o obietnice złożone przed Bogiem.

  1. Wyznanie grzechów, czyli szczera spowiedź.

Element po ludzku najważniejszy, bo musimy otworzyć się przed obcą osobą i przedstawić jej podsumowanie rozważań z poprzednich warunków. Warto wtedy przypominać sobie, że spowiednik jest tylko pośrednikiem w tej trudnej rozmowie z Panem Bogiem.

  1. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Częścią zadośćuczynienia jest wypełnienie pokuty, ale nie należy na tym poprzestać. Zastanówmy się czy i jak możemy naprawić szkody materialne, jeśli takie spowodowaliśmy i postarajmy się doprowadzić do pojednania w relacjach z innymi osobami. Ale przede wszystkim pamiętajmy, że spowiedź ma odnowić naszą osłabioną relację z samym Panem Bogiem.

pokój w sercu spowiedź

Warunki dobrej spowiedzi warto sobie przypominać przed każdą spowiedzią. Właśnie po to, by spowiedź nie stała się tylko rutynową czynnością. Ale są one szczególnie polecane również osobom, które od dawna się nie spowiadały i nie bardzo wiedzą od czego zacząć.

Dzięki warunkom dobrej spowiedzi nie zapomnimy o niczym ważnym, naprawdę dobrze przeżyjemy to nieprzeciętne spotkanie i poczujemy wewnętrzny pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *