Wiara i Kościół

Czym właściwie są cuda?

Cudem nazywamy wiele rzeczy, od bożego objawienia przez wygraną w totolotka po zaliczenie kosmicznie trudnego egzaminu. W zasadzie to, czy dane wydarzenie nazwiemy cudem zależy od naszego punktu widzenia, ale pamiętać należy, że w Kościele jest również oficjalna definicja cudu.

Co to jest cud?

W ogólnym pojęciu cud to wydarzenie, którego nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Jest to dość nieprecyzyjne, ponieważ nauka wciąż idzie do przodu i pewne rzeczy, które moglibyśmy dziś nazwać cudem (na przykład jakieś niewyjaśnione zjawisko przyrodnicze) jutro mogą nim już nie być. Dlatego często do definicji dodaje się, że to wydarzenie lub zjawisko musi być wręcz w sprzeczności z naturą. Wtedy już nie ma zapowiedzi wyjaśnienia danej rzeczy.

Najbardziej znane cuda oficjalnie uznane przez Kościół to np. objawienia fatimskie, dzięki którym mamy nabożeństwo fatimskie i wiele wiedzy od samej Matki Bożej. Cudami są oczywiście również wszystkie nadprzyrodzone czynności Chrystusa np. rozmnożenie chleba.

Co możemy nazywać cudem?

Mimo definicji i procesu uznawania danego wydarzenia za cud Kościół nie ma nic przeciwko, aby nazywać cudem to, co w naszym mniemaniu nim jest. Definicje są potrzebne, ponieważ Kościół musi mieć pewne sprecyzowane zasady i wytyczne, aby wiernie prowadzić wspólnotę.

Jeśli więc czujemy, że wydarzyło się wokół nas coś, co nie miało szans się po ludzku wydarzyć to może to być dla nas cud. Wiara w to, że Pan Bóg zadziałał mocniej nie jest niczym złym. A jeśli stoimy przed bardzo trudną sytuacją, bez rozwiązania to prośmy o to cudowne boże działanie modlitwą o cud. Jak mówi Pismo Święte – Proście, a będzie wam dane.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *