Pismo ŚwięteWiara i Kościół

Kim był Niewierny Tomasz?

Ty niewierny Tomaszu! tak można powiedzieć do kogoś kto nie chce nam uwierzyć na słowo dopóki sam danej rzeczy nie sprawdzi. Niemal wszyscy wiemy, co to powiedzenie znaczy, ale czy każdy pamięta skąd się wzięło i kim był św. Tomasz?

Kim był Św. Tomasz?

Święty Tomasz to postać, którą jest nam dane poznać dzięki Pismu Świętemu. Jan Ewangelista w swojej ewangelii wspomina go cztery razy. Tomasz był uczniem Jezusa, ale on nie był z Nim w trakcie ukazania się zmartwychwstałego Chrystusa, a gdy dowiedział się o tym od innych apostołów to nie uwierzył. Dopiero, kiedy Jezus spotkał się z nim i kazał mu dotknąć Jego ran, Tomasz uwierzył.

Czego uczy nas postać Tomasza Apostoła?

Niewierny Tomasz to synonim człowieka, który uwierzy dopiero, gdy zobaczy. Z jednej strony można by powiedzieć, że jego wiara była słaba, a czy to nie zbyt powierzchowne? Po latach jeden z papieży skomentował postawę Tomasza tak: Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza, niż wiara apostołów. Być może chodzi o to, że w Tomaszu widać prostego człowieka, który nie ma pięknej, książkowej wiary, ale ma żywe pragnienie spotkania z Jezusem. Nie bójmy się słabości swojej wiary, ona może świadczyć o miłości do Chrystusa.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *