Wiara i Kościół

Co to jest lekcjonarz?

Każda Msza Święta przebiega według odgórnie ustalonego przebiegu, który w każdym razie wynika z poleceń danym nam od Chrystusa. Kościół opiera się na liturgii, dlatego tak ważne jest, aby w całej ich Polsce przebieg i treści były spójne.

Jakie księgi określają przebieg i treść każdej Mszy Świętej?

Pismo Święte daje nam poznać Chrystusa i początki pochodzenia naszego i naszej wiary. To w nim Jezus przekazuje nam informacje na temat Mszy Świętej, spowiedzi, Eucharystii itd. ale mówi o tym bardziej skupiając się na ich sensie i wadze. Oddaje nam, swoim uczniom ważne zadania, ale aby wykonywać je stale w odpowiedni sposób należy uściślić ich zasady. Człowiek potrzebuje nieco konkretnych zasad, aby nie błądzić.

Tak więc, księgami, które określają sam przebieg i treść każdej Mszy Świętej są mszał rzymski i lekcjonarz, chociaż kiedyś treści lekcjonarzu były zawarte w mszale.

Co zawiera lekcjonarz?

Lekcjonarz mszalny zawiera czytania biblijne na poszczególne dni roku liturgicznego. Zazwyczaj uwzględnia wspomnienia różnych świętych i błogosławionych w różnych zakonach. Czytania danego dnia mogą różnić się w różnych kościołach, parafiach właśnie wtedy, gdy pozwala na wybór lekcjonarz.

Lekcjonarz może kupić sobie każdy, kosztuje kilkaset złotych, ale jeśli chcemy codziennie modlić się Słowem Bożym zgodnie z lekcjonarzem to warto zaopatrzyć się w brewiarz.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *