Wiara i Kościół

Co to jest mszał? Kto ustala czytania mszalne?

Przebieg każdej Mszy Świętej jest ściśle ustalony, najważniejsze elementy muszą przebiegać tak samo w każdej parafii. Podobnie jest z Liturgią Słowa, czyli czytaniami i Ewangelią – są ustalone możliwe opcje i kapłan nie może zmieniać tego rozkładu.

Co to jest mszał?

Najważniejszą księgą naszej wiary jest Pismo Święte, ale mszał rzymski to najważniejsza księga naszego kościoła pod kątem sprawowania liturgii.  Kościół katolicki to kościół liturgiczny – Msza Święta, Komunia Święta, modlitwy, nabożeństwa, sakramenty to wszystko jest nieodzowną częścią naszej wiary. Dlatego księga, według której odbywają się wszystkie Msze Święte jest bardzo potrzebna.

Co zawiera mszał rzymski?

Mszał rzymski zawiera teksty stałych i zmiennych części każdej Mszy Świętej do tego komentarze dla celebransów, których nie odczytuje się na głos. Mszał nie zawiera czytań i Ewangelii na każdy dzień roku, te elementy Mszy Świętej zawarte są w Lekcjonarzu. Dzięki tym dwóm księgom panuje spójność w sprawowanych lituriach na całym świecie.

Po co księżom mszał?

Niektórzy, bardziej ciekawscy zastanawiają się, po co księżom mszał. Czy po latach posługi nie powinni znać swoim kwestii na pamięć? Mszał rzymski pomaga w płynny sposób przeprowadzić liturgię Mszy Świętej, nie znaczy to że kapłani nie wiedzą, co mają mówić, choć starszym księżom faktycznie może to pomagać. Mszał pozwala aby kapłan zaangażował się duchowo w swoją rolę, a nie martwił się o przyziemne kwestie, np. czy nie pomylił modlitwy ze zwykłego okresu z modlitwą na okres wielkanocny.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *