Litanie

Litania – co to jest litania?

Słowo litania pochodzi z języka greckiego i oznacza błaganie. I dokładnie taki sam charakter ma ta modlitwa – błagalny. Jak każdą modlitwę, można ją odmawiać w jakiejś konkretnej intencji. Najbardziej popularnych w kościele jest kilka konkretnych litanii, ale ich pełna lista dużo dłuższa.

Forma litanii

Każda litania niemal zawsze ma taką samą, prostą formę. Rozpoczyna się zwrotem do Trójcy Świętej, a następnie następuje seria zwrotów do adresata litanii. Na każdy zwrot odpowiada się zwrotem módl się za nami. Litanie mają różną długość od bardzo krótkich do całkiem długich.

Modlitwa może być śpiewana lub odmawiana. W najpełniejszym wymiarze jest odmawiana zbiorowo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, ale nie ma przeciwwskazań do odmawiania jej w pojedynkę w zaciszu  własnego domu. Litanię może odmawiać każdy.

Litania - co to jest litania

Niektóre litanie mają swój wyjątkowy czas w kościele, kiedy to są odmawiane regularnie jako nabożeństwo, np. w maju codziennie odprawiane jest nabożeństwo, podczas którego odmawia się Litanię Loretańską.

 

Litania – wyjątkowość modlitwy

Chociaż forma modlitwy jest prosta to jej charakter jest bardzo głęboki. Litania niejako wprowadza w stan medytacji. Rytmicznie powtarzane wołania i odpowiedzi na nie nadają tej modlitwie atmosferę intymności i tajemniczości. A jeśli mamy problem ze skupieniem na modlitwie znanej nam na pamięć to warto sięgnąć po jakąś litanię, której odczytywanie (mało kto dziś zna litanie na pamięć) pomaga w koncentracji i kontemplacji.

Dzięki swojej naturze litania jest bardzo pomocna w budowaniu głębokiej więzi z Panem Bogiem, wspiera rozwój wewnętrzny, duchowy i daje możliwość wyjątkowej rozmowy z Jezusem. A mnogość zwrotów do adresata litanii pobudza autentyczną wdzięczność i podziw dla jego wielkości i dokonań.

Poniżej spis wszystkich litanii wraz z odnośnikami do odpowiednich wpisów. Zachęcamy do lektury, w każdym wpisie oprócz treści litanii znajduje się kilka ciekawych informacji i przemyśleń.

Litanie do Matki Bożej:

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *