Pismo Święte

Księga Kapłańska

Księga Kapłańska to trzecia księga Tory, inaczej Pięcioksięgu. Obejmuje ona konkretne zagadnienia i wydarzenia powiązane z oddawaniem czci Panu Bogu.

O czym mówi Księga Kapłańska?

Znajdująca się w kolejności zaraz po Księdze Wyjścia Księga Kapłańska mówi o tym, w jaki sposób powinniśmy wielbić Boga. Mało jest w niej samych opisów wydarzeń, bardziej znajdziemy tak uniwersalne opisy obrzędów i prawidłowych zachowań podczas ogólnie pojmowanej dzisiaj modlitwy.

Księga Kapłańska to między innymi opisy całopaleń i początki kapłaństwa. Znajdziemy tam również informacje o trądzie, nieczystości, szabatem, ślubami, seksualnością. Część z nich jest w formie wskazań i przepisów, część bardziej opisowa. W każdym razie są to bezpośrednie, czytelne i jednoznaczne polecenia od Pana Boga. Kwestia jednoznaczności jest jednak trudna, ponieważ dzisiejsze czasy znacznie różnią się od opisywanych w Księdze Kapłańskiej.

Księga Kapłańska zawiera bardzo dużo treści i należy do niej podchodzić dość ostrożnie, najlepiej z profesjonalnym komentarzem znawcy biblijnego. Po Księdze Kapłańskiej jest Księga Liczb.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *