Modlitwy

Akt wiary

Kolejny akt strzelisty, jeden z czterech najpopularniejszych. Wyraża naszą wiarę w Boga.

Czym jest wiara?

Wiara to bycie o czymś przekonanym na podstawie czyichś świadectw. Pisanych, mówionych – obojętnie. W wierze chodzi o to, że nie możemy czegoś sprawdzić, potwierdzić namacalnie, dowodowo, ale ktoś daje nam podstawy do takich czy innych przekonań. Praktycznie całe nasze życie opiera się na wierze. Większość rozmów opiera się na wierze, np. w to, że rozmówca mówi nam prawdę.

Wiara chrześcijańska to wiara w Pana Boga, w życie Jezusa i jego miłosierdzie. To również wiara w zbawienie ludzi i obecność Ducha Świętego. Podstawy do naszych wierzeń znajdują się głównie w Piśmie Świętym, ale również pochodzą ze świadectw ludzi, m.in. świętych i błogosławionych.

Jak dbać o wiarę?

Wiara w Boga jest jak żywa, jest jak roślina. Aby w naszym życiu wiara była piękna, silna i abyśmy stale w niej wzrastali należy się o nią troszczyć. Nie wystarczy, aby raz usłyszeć świadectwo, Słowo Boga. Może ona nas poruszyć i odmienić, ale jesteśmy tylko ludźmi i czas oraz życie w świecie doczesnym zrobi swoje. Dbajmy o to, aby każdego dnia karmić naszą wiarę i nas naszą wiarą, najlepiej Słowem Bożym i Eucharystią. Również starajmy się widzieć znaki od Pana w innych ludziach i sytuacjach.

W dbaniu o wiarę w naszej często szybkiej i zabieganej codzienności warto właśnie korzystać z aktu wiary. Jest on jak znak krzyża, szybki, ale prawdziwy kontakt z Panem Bogiem. Warto akt wiary odmawiać podczas przeistoczenia w trakcie Mszy Świętej. Wyraża on naszą wiarę i zaufanie w coś dla rozumu często niepojętego.

Wierzę w Ciebie, Boże żywy,
W Trójcy jedyny, prawdziwy.
Wierzę, coś objawił, Boże.
Twe słowo mylić nie może.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *