Wiara i Kościół

Rekolekcje – czym są rekolekcje?

Każdy z nas słyszał o rekolekcjach, bo przynajmniej dwa razy w roku mają one miejsce podczas Mszy Świętej w kościele – przed świętami Wielkanocnymi i przed świętami Bożego Narodzenia. Jednocześnie, każdy kto choć raz był np. na rekolekcjach wyjazdowych potwierdzi, że to zupełnie co innego.

Czym są rekolekcje?

Rekolekcje to czas dla Pana Boga, a w zasadzie dla Twojej relacji z Panem Bogiem. Celem rekolekcji jest wzrost i umocnienie duchowe, chociaż każde rekolekcje mają zazwyczaj konkretny temat i ściślej określone cele. Bez względu jednak na charakter rekolekcji chodzi w nich o to, aby pogłębiać swoją wiarę.

Rekolekcje rekolekcjom nierówne, skąd różnice?

Rekolekcje mogą mieć bardzo różne formy i dlatego tak różnie się ludziom kojarzą. Rekolekcje podczas Mszy Świętej np. przed świętami to po prostu cykl zazwyczaj czterech kazań na jakiś temat. Zazwyczaj temat związany z przemianą, ale niekoniecznie.

Więcej pracy i bardziej angażujące są rekolekcje wyjazdowe, nawet te bez noclegów. Po ludzku, chodzi w tym o to, że ludzie na takich rekolekcjach są z wyboru, nie z przypadku i są nastawieni na duchowych wysiłek. Msza Święta pozostaje najważniejszym elementem rekolekcji, ale poza nią są też inne: wspólne rozmowy, posiłki, sprzątanie, spacery, zadania, indywidualne rozmowy z duchownym, spowiedź. Dzięki temu Pan Bóg ma więcej możliwości do nas dotrzeć, a nasze serca są wrażliwsze na Jego głos.

Owoce rekolekcji

Niemal każdy po rekolekcjach (zwłaszcza wyjazdowych) czuje, że w jego życiu coś się zmieniło. Pozostali zazwyczaj uświadamiają sobie to po latach. Szczególnie rekolekcje tematyczne np. dla małżeństw czy dla nastolatków lub trudniejsze rekolekcje ignacjańskie wzbudzają w ludziach żywe chęci przemiany i bliskości Boga. Po prostu, one mimo trudu są wypełnione prawdziwą radością.

Podczas rekolekcji poznasz zapewne fantastycznych ludzi, ciekawe modlitwy i zapragniesz codziennego życia bliżej Chrystusa. Działanie łask wynikających z odbytych rekolekcji ma miejsce jeszcze długo po nich. Nigdy się nie wahaj i przynajmniej raz w roku skorzystaj z rekolekcji!

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *