Wiara i Kościół

Czym właściwie jest modlitwa?

Podstawą każdej relacji jest rozmowa, a czasy w których żyjemy pokazują, że wcale nie jest to taka prosta sprawa. A tym bardziej jeśli chodzi o rozmowę z samym Bogiem, czyli o modlitwę.

Często rozmawiamy o różnych modlitwach, mówimy o ich sile i wyjątkowości, ale czy nie zapominamy o co w nich najbardziej chodzi. Modlimy się często i żarliwie, staramy się aby nasza modlitwa była idealna.

Czym jest modlitwa?

Według katechizmu kościoła katolickiego modlitwa to:

Wzniesienie duszy do Boga lub prośba skierowana do Niego o stosowne dobra.

Czyli modlitwa jest spojrzeniem w oczy Boga i pokazaniem mu naszej duszy, głowy i ciała, naszych trosk i radości. Tylko nie zapominajmy, że ten kontakt to właśnie rozmowa, nie monolog, a dialog. Oprócz mówienia, a zwłaszcza proszenia próbujmy również słuchać. Jest to dużo trudniejsze, ale bez tego szybko zniechęcimy się do modlitwy. Jeśli będziemy traktować Boga, jak złotą rybkę lub pamiętniczek to nigdy nie będziemy z Nim w głębokiej relacji.

Forma modlitwy

Modlitwa kojarzy nam się często z określoną formułą, ale jest ona też spontaniczną rozmową z Bogiem naszymi własnymi słowami. Modlitwą może być też przeżegnanie się podczas mijania kościoła. Teksty modlitwy układają ludzie z natchnienia bożego. Sami też możemy stworzyć swoją modlitwę, będzie ona nam wtedy bliższa, i bardziej wyjątkowa dla nas.

Skuteczność modlitwy

Modlitwa jest zawsze skuteczna. Pamiętać należy jednak, że nie otrzymamy zawsze tego o co prosimy w takiej formie o jaką prosimy. Często zresztą nasze modlitwy są bardzo ogólne, a warto prosić o konkretne rzeczy. Oczywiście wskazane jest również prosić o pomoc, tych którzy w modlitwie byli mistrzami, np. Jana Pawła II.

Dobrym zwyczajem jest dodawanie do swoich próśb słów jeśli to zgodne z Twoją wolą Panie Jezu. Wtedy okazujemy szacunek do bożych planów, ale przede wszystkim przypominamy sobie, że to nie my i nasze chcenia są najważniejsze.

 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *