Pismo Święte

Ewangelia wg św. Jana

Ewangelia wg św. Jana to jedna z czterech Ewangelii Nowego Testamentu. Jej autorem jest Jan Apostoł, a chronologicznie jest najmłodsza.

Ewangelia apokalipsy?

Ewangelia św. Jana nie jest, jak pozostałe, ewangelią synaptyczną. Jest raczej nazywana ewangelią apokalipsy, za pewne dlatego, że również Janowi przypisuje się Księgę Objawienia. Można powiedzieć, że św. Jan uzupełnia pozostałe ewangelie w temacie wydarzeń zbawiennych Jezusa. Wyjątkowo dużo miejsca autor poświęca wyjaśnieniu znaczenia śmierci Jezusa, słownictwo jest ubogie, wieloznaczne i celowe.

W tej Ewangelii opisane są głównie cuda dokonane przez Jezusa oraz Jego męka. Najważniejszym celem dla autora tej Ewangelii było sprawienie, żeby ludzie uwierzyli w istnienie Jezusa, które w konsekwencji da im zbawienie. W ewangelii tej znajdujemy także informację o przekazaniu władzy nad Kościołem świętemu Piotrowi.

Ewangelia Jana szybko stała się popularna i była najczęściej kopiowaną Ewangelią. U Jana nie ma przypowieści, a Jezus podejmuje dłuższe dialogi i rozmowy, niż jest to u Mateusza, Marka i Łukasza. Być może to jest sposób, który do serc ludzi mimo szczególnie trudnej tematyki. Warto zostawić sobie ją na koniec, jeśli chcemy przeczytać wszystkie ewangelię, ale nie można jej całkiem omijać.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *