PrzypowieściWiara i Kościół

Co to jest przypowieść?

Pan Jezus często zwracał się do ludzi używając przypowieści. Starał się im i nam w ten sposób przekazać bardzo wiele mądrości, których w bezpośredni sposób moglibyśmy nie pojąć tak, jak On tego chciał.

Przypowieść to inaczej parabola, a słowo parabola pochodzi od greckiego parabole, co znaczy zestawienie obok siebie. Przypowieść dzisiaj jest gatunkiem w literaturze i oznacza po prostu przenośnię. Niejednokrotnie w życiu nie potrafimy komuś czegoś wyjaśnić, tak aby zrozumiał i posługujemy się wtedy taką właśnie przenośnię. Zazwyczaj w przypowieści jest ukryte przesłanie, które jest uniwersalne. Uniwersalne przesłanie, czyli przesłanie pasujące do różnych sytuacji i czasów.

Dlaczego Jezus mówił poprzez przypowieści?

Ze względu na uniwersalność przypowieści, nie można powiedzieć, że są one niedostosowane do naszych czasów, ta jak czasami mówimy o ewangeliach. Kiedy nie możemy pojąć, jak zasady z pisma świętego wdrożyć w życie to z przypowieściami trudno mieć taki problem. Może Pan Jezus specjalnie ich używał, żebyśmy teraz mieli od niego uniwersalne instrukcje, jak iść przez życie? Przypowieści pokazują nam mądrość, którą powinniśmy kierować się w życiu. Pokazują postępowania godne i niegodne naśladowania.

Wart uwagi jest fakt, że przypowieści to nie bajki. One często nie są przyjemne i łatwe do akceptacji. Czasami zachowanie wzoru jaki daje nam w przypowieści Jezus jest po ludzku niesprawiedliwe. Mogłoby nam się wydawać, że powinno być na odwrót. Ale Jezus wie co mówi i mówi nam właśnie o tym, nad czym powinniśmy pracować. Czytajmy przypowieści z otwartym na Boże spojrzenie sercem.

Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi przypowieściami:

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *