Wiara i Kościół

Rekolekcje i duchowość ignacjańska

Niemal każdy z nas słyszał o rekolekcjach ignacjańskich, ale czy wiemy,  na czym one polegają? Może akurat to jest coś, czego szukasz na swojej duchowej ścieżce rozwoju i nie tylko…

Duchowość ignacjańska

Pod pojęciem duchowości ignacjańskiej rozumie się sposób prowadzenia życia duchowego, czyli wewnętrznego, ale i zewnętrznego. Oczywiście to podejście bazuje na ćwiczeniach duchowych zaproponowanych przez Ignacego Loyolę i to właśnie te ćwiczenia są również podstawą do rekolekcji ignacjańskich.

Rekolekcje i ćwiczenia ignacjańskie

Już sama modlitwa św. Ignacego daje odczuć jego podejście do życia – jest krótka, zwięzła i treściwa. Rekolekcje ignacjańskie opierają się na głębokim rozważaniu rachunku sumienia i medytacji, a przeprowadzane są w milczeniu. Oczywiście nie brakuje na nich rozważaniu Pisma Świętego.

Dla kogo rekolekcje ignacjańskie?

Rekolekcje ignacjańskie w zasadzie są dla każdego. Jednak jeśli jest Ci zupełnie obce milczenie i modlitwa Słowem Bożym to warto to przemyśleć, a może i przedyskutować z duchownym. Ćwiczenia ignacjańskie to stanięcie w prawdzie z samym i z Panem Bogiem, a to trudna sztuka i dużo pracy dla każdego z nas.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *