Co to jest suplikacja?
Suplikacja, łacińskie supplicatio oznacza błaganie, prośbę. Jest to wyjątkowy utwór chóralny, jedna z form modlitwy. Suplikacja to nie jest nazwa jednej konkretnej pieśni, a ogólna nazwa utworów tego typu.
Czy jest suplikacja?
Słowo suplikacja wielu osobom nie mówi zbyt wiele, ale gdyby te same osoby usłyszały kilka najczęściej śpiewanych suplikacji to z pewnością by je rozpoznały i znały. Suplikacją nazywamy pieśni błagalne, które śpiewane są zazwyczaj w wyjątkowych okolicznościach. Zazwyczaj śpiewane są w sytuacjach szczególnego zagrożenia klęskami, chorobami czy innymi nieszczęściami.
Suplikacja podczas Mszy Świętej
Od pewnego czasu, od kilku lat na koniec Mszy Świętej zalecane jest w całej Polsce śpiewanie najpopularniejszej suplikacji Święty Boże, święty mocny. Początkowo miało to związek z współczesnymi prześladowaniami osób wierzących, ale później powody do śpiewania tej suplikacji się zmieniały. Aktualnie największą z nich jest pandemia koronawirusa, a suplikacja jest błaganiem o odsunięcie od nas tej pandemii.
Poza śpiewaniem suplikacji na koniec Mszy Świętej jest ona śpiewana jako modlitwa przed Najświętszym Sakramentem lub może też występować po nieszporach niedzielnych i świątecznych. Jeśli
Święty Boże, Święty Mocny…
Święty Boże, Święty mocny,
Święty a Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami…Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!My grzeszni Ciebie Boga prosimy
Wysłuchaj nas Panie!