Modlitwy

Akt żalu

Jeden z aktów strzelistych. Jego motywatorem jest żal za popełnione grzechy, a celem pojednanie się z Bogiem.

Czy właściwie jest żal?

Żal za grzechy wydaje się czymś jasnym i oczywistym. Chciałoby się powiedzieć, że żałujemy danego zachowania wtedy, kiedy drugi raz byśmy go nie powtórzyli. W praktyce wiemy, że to nie zawsze jest takie proste. Gdyby nasza grzeczność była tak łatwa do rozwiązania to wszyscy bylibyśmy już dawno świętymi. Czasami nawet czujemy, że dany grzech jakoś osobiście nie wydaje nam się grzechem. Nie czujemy tego żalu, tak jak powinniśmy i chcielibyśmy. Wtedy żal wynika wyłącznie z mądrości, jaką mamy i oddania Bogu. Nad takim żalem warto jeszcze pracować, ale najważniejsze abyśmy mieli w sobie pokorę, aby nie dać się zaangażować w obojętność w stosunku do naszych grzechów.

Akt żalu za grzechy, krótkie wołanie do Pana Boga, pozwala nam pozostawać z Nim w kontakcie, gdy nie mamy czasu i sposobności na dłuższą modlitwę. Możemy słowami aktu żalu przeprosić za nasze złe postępowania i myśli oraz błagać Boga o miłosierdzie i to wielokrotnie w ciągu dnia.

Akt żalu jest krótki i rymowany. Przekazujmy tę modlitwę najmłodszym, aby w prosty i wygodny sposób i oni mogli mówić do Pana Jezusa.

Ach żałuję za me złości,

jedynie dla Twej Miłości.

Bądź miłościw mnie grzesznemu,

dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *