Wiara i Kościół

Czym jest grzech lekki?

Grzech lekki to każdy grzech, który nie kwalifikuje się na grzech ciężki. Z takiego grzechu możemy, ale nie musimy się spowiadać. Nie należy jednak bagatelizować istnienia grzechów lekkich w naszym życiu.

Co to jest grzech lekki?

Aby grzech nazwać grzechem ciężkim musi on spełnić kilka warunków, jeśli ich nie spełnia to jest to grzech lekki, inaczej powszedni. Przykładowo grzechem lekkim jest popełnienie grzechu w ważnej materii, ale nie świadomie. Grzechem lekkim jest również grzech, który jest został popełniony świadomie i dobrowolnie, ale nie dotyczy ważnych spraw.

Dlaczego warto spowiadać się z grzechów lekkich?

Chociaż wina za grzech lekki jest zmywana z naszej duszy podczas Mszy Świętej i to przed Komunią Świętą, a poza tym grzech lekki nie zabiera nam łaski uświęcającej to warto spowiadać się z grzechów lekkich. Regularna spowiedź jest bardzo ważna w budowaniu relacji z Panem Bogiem i nie trzeba do tego grzechów ciężkich.

Spowiedź z grzechów lekkich ułatwia człowiekowi pracę nad nimi i uświadamia przywiązanie do nich. Wielu świętych spowiadało się regularnie mimo, że nie popełniali grzechów ciężkich. Gdyby nie ta spowiedź, być może nie byliby tak bliskimi Bogu i wyjątkowymi chrześcijanami. Bierzmy z nich przykład, bo przecież świętość to stan, który jest przez nas upragniony.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *