Pismo Święte

Księga Powtórzonego Prawa

Ostatnią, piątą księgą Tory jest Księga Powtórzonego Prawa. Jest ona nieodłączną częścią Pięcioksięgu i kontynuacją poprzednich ksiąg. Ze względu na język uważa się, że powstała ona jednak znacznie później niż poprzednie. Dlatego również nasuwa się myśl, że autorem może nie być Mojżesz.

Co oznacza Powtórzone Prawo?

Nazwa tej księgi sugeruje słusznie, że jest ona powtórzeniem wielu treści z pozostałych części Tory i do wielu tamtych treści nawiązuje. Między innymi powtarza się tematyka Dekalogu.

Treść Księgi Powtórzonego Prawa

Oprócz Dekalogu i innych przepisów ta księga zawiera opisy wydarzeń takich jak śmierć Mojżesza i wkroczenie Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Autor nawołuje w niej do przestrzegania przepisów z wszystkich ksiąg i przestrzega przez ich łamaniem. Wspomina bunty ludzkości przeciwko Panu Bogu i mówi o ich konsekwencjach.

Chociaż chrześcijanie różnie podchodzą do przepisów zawartych w Księdza Powtórzonego Prawa to na pewno nie należy ich lekceważyć. Starajmy się słuchać osób uczonych w temacie Pisma Świętego, jednocześnie miejmy otwarte oczy i czyste serce, aby zobaczyć to, co sam Pan Bóg chce nam przekazać.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *