Wiara i Kościół

Sakramenty święte

Większość z nas po chwilowym zastanowieniu jest w stanie wymienić wszystkie sakramenty święte, tak bardzo wiedza i świadomość ich jest powszechna. Jeśli jednak ktoś zapyta nas, czym jest sakrament święty, to czy będziemy potrafili odpowiedzieć?

Sakrament święty

Definicja sakramentów świętych jest prosta, ale nie koniecznie intuicyjna. Sakramenty to znaki widzialne niewidzialnej łaski ustanowione przez Chrystusa, a powierzone Kościołowi. Oznacza to, że każdy sakrament to rzeczywiste działanie Chrystusa, który poprzez określone, zrozumiałe dla ludzi znaki (słowa i gesty) udziela nam swej łaski.

Skąd się wzięły sakramenty?

Uznaje się, że wszystkie sakramenty zostały ustanowione przez samego Chrystusa. Podstawy do tego założenia pochodzą z Pisma Świętego i Tradycji. Do tego sakramenty święte są sprawowane tylko w Kościele, tylko przez Kościół i tylko dla Kościoła. To znaczy, że prawdziwe i pełne spotkanie z Chrystusem może mieć miejsce tylko w wspólnocie Kościoła.

Podział sakramentów

Sakramenty święte dzielimy przede wszystkim ze względu na ich charakter. I ten podział wygląda następująco:

Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego:

Sakramenty uzdrowienia

  • Pokuty
  • Namaszczenie chorych.

Sakramenty społeczne:

  • Kapłaństwo
  • Małżeństwo.

Z wszystkich sakramentów wyróżnia się często te, które przyjmuje się tylko raz w życiu i są to: Chrzest Święty, Bierzmowanie i Kapłaństwo. Te sakramenty zmieniają człowieka jednorazowo na zawsze i przemieniają jego duszę. Z tego powodu jako wierny powinniśmy szczególnie docenić zwłaszcza sakrament Kapłaństwa.

Materiały graficzne pochodzą ze strony www.pl.pinterest.com

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *