Gorzkie Żale
Gorzkie Żale to nabożeństwo odmawiane w trakcie Wielkiego Postu. Jest ono znane tylko w Polsce – jest to wyjątkowa polska tradycja.
Jak wygląda nabożeństwo Gorzkich Żali?
Nabożeństwo Gorzkich Żali to nabożeństwo śpiewane przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna je Zachęta, zawsze taka sam:
- Gorzkie żale przybywajcie, *
Serca nasze przenikajcie.- Rozpłyńcie się, me źrenice, *
Toczcie smutnych łez krynice.- Słońce, gwiazdy omdlewają, *
Żałobą się pokrywają.- Płaczą rzewnie Aniołowie, *
A któż żałość ich wypowie?- Opoki się twarde krają, *
Z grobów umarli powstają.- Cóż jest, pytam, co się dzieje? *
Wszystko stworzenie truchleje!- Na ból męki Chrystusowej *
Żal przejmuje bez wymowy.- Uderz, Jezu, bez odwłoki *
W twarde serc naszych opoki!- Jezu mój, we krwi ran swoich *
Obmyj duszę z grzechów moich!- Upał serca swego chłodzę, *
Gdy w przepaść męki Twej wchodzę.
Następnie odczytywana jest intencja nabożeństwa i wprowadzenie. Później następują pieśni: Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną oraz Któryś za nas cierpiał rany. Po pieśniach kapłan zazwyczaj wygłasza kazania pasyjne i błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem. Pieśni śpiewane podczas Gorzkich Żali mają trzy części, trzy kolejne nabożeństwa to inna część. W trakcie Wielkiego Postu są więc odmawiane dwa cykle Gorzkich Żali, ponieważ nabożeństw jest sześć.
Historia Gorzkich Żali
Pierwsze zostały odprawione 13 marca 1707 roku w Warszawie. Tamtejsi duchowni długo starali się o pozwolenie na odprawianie tego nabożeństwa i słusznie, bo bardzo szybko rozprzestrzeniło się po całej Polsce. Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne, przygotowujące wiernych do Triduum Paschalnego, zwłaszcza do Wielkiego Piątku. Udział w ni powinien być w planie każdego katolika w Wielkim Poście.