Wiara i Kościół

Trójca Święta – do zrozumienia, czy do przyjęcia?

Trzy Osoby Boskie to podstawa naszej wiary, ale nierzadko mamy problem aby ją pojąć. Dzieci na katechezach zadają wiele naturalnych i ciekawych pytań o Trójcę Świętą, a katecheta nie zawsze jest w stanie na nie odpowiedzieć. Czy to źle?

Co to znaczy Trójca Święta?

Trójca Święta to jeden Bóg w trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży Jezus Chrystus i Duch Święty. Trójosobowość Boga jest istotą naszej wiary i dlatego podstawa ta zawarta jest w Głównych prawdach wiary. Prawda ta jest wspólna na wszystkich wyznań chrześcijańskich.

Skąd wiemy o Trójosobowości Boga?

Oczywiście tak bazową i ważną wiedzę mamy z Pisma Świętego. Jezus Chrystus nie raz mówi nam, że jest jednością i w jedności z Bogiem Ojcem i z Duchem Świętym. Również cały Stary Testament przedstawia Boga niby jako jedną Osobę – ogólnie Boga, ale wyraźnie mówi o nim jako o trzech różnych funkcjach w zbawieniu ludzkości.

Czy musimy zrozumieć Trójcę Świętą?

Po ludzku chcielibyśmy mieć często wszystko czarno na białym i poukładane w szufladki z kategoriami. Wiara jest jednak czymś zupełnie innym. Mamy co prawda zdefiniowane podstawy i zasady wiary, ale one są wyłącznie po to, aby było nam łatwiej, a sama wiara polega na przyjęciu czegoś w zaufaniu Bogu. Jednym przyjdzie to z łatwością, innym nie, ale na pewno wpływ na to ma siła naszej relacji z Bogiem, a szczególnie z Duchem Świętym.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *