Wiara i Kościół

Nabożeństwo – co to właściwie jest?

Każdego dnia w niemal każdym każdym kościele w miastach odbywa się jakieś nabożeństwo. Ale co w zasadzie to jest? Czy to jest jakaś konkretna modlitwa?

Czym nabożeństwo nie jest?

Nabożeństwo nie jest liturgią ani oficjalnym wydarzeniem kościelnym. To znaczy, że Msza Św. nie jest nabożeństwem, ani że podczas nabożeństwa nie odprawia się Mszy. Oczywiście nabożeństwo może być połączone z Mszą Św. w takim sensie, że może odbywać się przed lub po niej.

Czy jest nabożeństwo?

Nabożeństwem nazywamy wspólne modlitwy społeczności wiernych. To znaczy, że wierni modlą się razem z całkowicie własnej inicjatywy. Zazwyczaj parafia ustala, kiedy są nabożeństwa i ksiądz bierze w nich udział, ale ta forma jest dla wzmocnienia jedności wspólnoty i dla umocnienia jej wiary. Nabożeństwa mają na celu również przygotowanie wiernych do lepszego, głębszego przeżywania Mszy Świętej.

Nabożeństwo to nie jest konkretna modlitwa. Jako nabożeństwo odmawia się np. litanie (dla przykładu w maju odmawia się Litanię Loretańską). Droga Krzyżowa czy procesja na Boże Ciało to również nabożeństwa. Warto w miarę możliwości brać udział we wszystkich, ponieważ dają one możliwość zupełnie innej, uzupełniającej rozmowy z Panem Bogiem niż podczas Eucharystii.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *