Modlitwy

Modlitwa za kapłanów

Wiara ma swoje miejsce w Kościele, a zasadniczo stamtąd wychodzi na cały świat. Kościół to wspólnota, która opiera swoje działanie na podziale społeczności na role.

Dla czego powinniśmy modlić się na kapłanów?

Nie ma w Kościele najważniejszej roli wśród ludzi. Jedyną osobą w Kościele, która jest w centrum uwagi jest Stwórca. Później są święci, którzy pomagają nam się modlić. Jednak między ludźmi nie ma ważnych i ważniejszych.

Kapłani nie będą istnieć w Kościele bez wiernych, a wierni bez Kapłanów mogą szybko się rozpaść. Kapłani są pośrednikami pomiędzy ludźmi a Bogiem, sprawują duchowa opiekę nad wiernymi. Nie zapominajmy o nich w naszych modlitwach. Kapłani to ludzie wybrani przez Pana Boga, bycie kapłanem to zaszczyć, ale i trudna praca.

Wierność Bogu dla kapłanów nie jest wcale prostsza niż dla ludzi. Mają oni może więcej czasu dla Pana Boga, zresztą narzuconego z góry i to jest dla nich fundament. Ale cały czas są kuszeni przez szatana jak wszyscy inny ludzie. Do tego na życie kapłana patrzy uważnie wiele osób, jego ewentualne błędy są często wytykane palcami. Rozmowa z ludźmi również nie zawsze jest łatwa, trzeba trwać w głębokiej relacji z Duchem Świętym, aby wiedzieć komu, kiedy i co powiedzieć, aby było dla niego dobrze. Słowami można podbudować, a można zranić. Do tego kapłani codziennie mają swoje zwykłe obowiązki, w których przecież też nie zawsze wszystko układa się zgodnie z planem.

Naszą modlitwą wspieramy kapłanów i wypraszamy dla nich potrzebne łaski. Jeśli ktoś zarzuca kapłanom lub konkretnemu kapłanowi jakieś występki należy go zapytać, kiedy ten ktoś ostatnio modlił się za tego kapłana. We wspólnocie jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni, modlitwa za innych to nasz obowiązek. Dlatego poniżej przedstawiamy dwie propozycje modlitw za naszych duchownych.

Panie Jezu, Ty wybrałeś Twoich kapłanów spośród nas i wysłałeś ich, aby głosili Twoje Słowo i działali w Twoje Imię. Za tak wielki dar dla Twego Kościoła przyjmij nasze uwielbienie i dziękczynienie. Prosimy Cię, abyś napełnił ich ogniem Twojej miłości, aby ich kapłaństwo ujawniało Twoją obecność w Kościele. Ponieważ są naczyniami z gliny, modlimy się, aby Twoja moc przenikała ich słabości. Nie pozwól, by w swych utrapieniach zostali zmiażdżeni. Spraw, by w wątpliwościach nigdy nie poddawali się rozpaczy, nie ulegali pokusom, by w prześladowaniach nie czuli się opuszczeni. Natchnij ich w modlitwie, aby codziennie żyli tajemnicą Twojej śmierci i zmartwychwstania. W chwilach słabości poślij im Twojego Ducha. Pomóż im wychwalać Twojego Ojca Niebieskiego i modlić się za biednych grzeszników. Mocą Ducha Świętego włóż Twoje słowo na ich usta i wlej swoją miłość w ich serca, aby nieśli Dobrą Nowinę ubogim, a przygnębionym i zrozpaczonym – uzdrowienie. Niech dar Maryi, Twojej Matki, dla Twojego ucznia, którego umiłowałeś, będzie darem dla każdego kapłana. Spraw, aby Ta, która uformowała Ciebie na swój ludzki wizerunek, uformowała ich na Twoje boskie podobieństwo, mocą Twojego Ducha, na chwałę Boga Ojca. Amen.

 

Modlitwa do Ducha Świętego za kapłanów

Duchu Święty, Duchu Mądrości, prowadź kapłanów;

Duchu Święty, Duchu Światłości, oświecaj kapłanów;

Duchu Święty, Duchu Czystości, uświęcaj kapłanów;

Duchu Święty, Duchu Mocy, wspieraj kapłanów;

Duchu Święty, Duchu Boży spraw, by kapłani ożywieni

i umocnieni Twoją łaską, nieśli słowo prawdy

i błogosławieństwo pokoju na cały świat.

 

Niech ogień świętej miłości rozpala ich serca,

by w płomieniach tej miłości oczyszczali i uświęcali dusze.

 

Duchu Święty, powierzamy Ci serca kapłańskie;

Ukształtuj je na wzór Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Amen.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *