Główne prawdy wiary
W odróżnieniu od przykazań, czy to bożych, czy kościelnych, prawdy wiary nie mówią o tym jak żyć, tylko na jakich podstawach opiera się nasza wiara.
Główne prawdy wiary w kościele katolickim:
- Jest jeden Bóg.
- Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.
- Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty.
- Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
- Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
- Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
Pierwszy punkt mówi o tym, że nasza wiara jest religią monoteistyczną. Na pierwszą myśl wydaje się to oczywiste. Jeśli jednak, ktoś ma jakieś wewnętrzne rozterki z Bogiem, który jest przecież w Trzech Osobach (czyli punktem trzecim) to faktycznie dobrze nazwać rzeczy po imieniu.
Bóg miłosierny czy Bóg sprawiedliwy?
Drugi punkt wprowadza w głowie u niejednego wierzącego lekkie zamieszanie. Z jednej strony słyszymy o Bogu, który wszystko wybacza i kocha każdego bez względu na wszystko. Z drugiej strony, ten sam Bóg wymaga, surowo karze i wysyła do piekła. Jest to dla nas naturalnie trudne. Chcielibyśmy żeby nasz wiara była dla nas zrozumiała, a zasady najlepiej czarno białe. I w zasadzie tak jest, tylko my tego nie rozumiemy. Patrzymy na wszystko po ludzku, a im dalej jesteśmy od Pana Boga tym dalej jesteśmy od pojęcia sercem tego wszystkiego.
Pamiętajmy to, że Bóg nas kocha, pomaga i uzdrawia, nie wyklucza tego, że jeśli nie będziemy dążyć do posiadania stale czystego serca to on na siłę nic nie zrobi. A do nieba bez łaski bożej nie można się dostać. Przypomnienie o tym mamy w ostatniej prawdzie.
Jezus i nieśmiertelność
Historia Jezusa jest prawdziwa i na niej opieramy naszą wiarę. Proste, niekontrowersyjne stwierdzenie, ale bardzo ważne i dlatego trafiło do praw wiary. Dziwi jednak to, że nie ma tu słowa o zmartwychwstaniu. Z drugiej strony w punkcie piątym jest mowa o nieśmiertelności duszy, może to w jakiś sposób miało dopełnić wcześniejszą prawdę.
Treść prawd wiary była długo opracowywana i udoskonalana przez katechetów już od roku 1833. Jeśli ktoś zapyta nas o co chodzi w naszej wierze i chcemy mu kompetentnie odpowiedzieć to śmiało możemy się nimi posłużyć. Przy okazji sami może przypomnimy sobie o czymś, co w rutenie codziennego życia nam umyka.