Pismo ŚwięteWiara i Kościół

Księga Psalmów

Księga Psalmów to spora część Pisma Świętego, z którą spotkał się każdy człowiek. Nawet niewierzący znają niektóre z nich, choć może nie wszyscy są świadomi ich pochodzenia.

Pochodzenie Księgi Psalmów

Łącznie psalmów biblijnych w Księdze Psalmów jest 150 i nie mają ona jasnego pochodzenia. Mają one różnych autorów i różne czasy powstania. Niektóre z nich w pierwszych wersach zawierają imiona i uznaje się, że są to imiona ich autorów. Wiele z nich ma imię Dawid w pierwszej linijce, a do tego przyjmuje się, że również za ich zebranie odpowiada król Dawid.

Ze względu m.in. na treści psalmów zakłada się, że powstawały w długim okresie historycznym (między XI a III w. p.n.e.). Są to bardzo stare utwory, jednak wyjątkowo bogate i pomocne każdemu wierzącemu.

Dlaczego Pan Bóg dał nam Księgę Psalmów?

Księga Psalmów i same psalmy biblijne powstały na pewno dla nas. Chociaż były pisane z natchnienia bożego, przez ludzi na chwałę Boga to są one narzędziem właśnie dla nas, ludzi w modlitwie. Psalmy pomagają nam odkryć siebie, ubrać w słowa nasze emocje i wielbić Boga w piękny sposób. Psalmy przeznaczone są do śpiewania (oczywiście nie jest to przymus), a śpiew na chwałę Boga jest naturalny dla każdego szczęśliwego, ufającego Panu. Sam Pan Bóg w całym Piśmie Świętym wielokrotnie wzywa nas do śpiewu. Śpiew jest językiem miłości i zakochanych.

Popularne psalmy z Księgi Psalmów:

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *