Pismo ŚwięteWiara i Kościół

Czym są psalmy biblijne?

Wszyscy wiemy, że psalmy biblijne pochodzą z Księgi Psalmów. Wielu z nas zna kilka psalmów na pamięć, a są takie, które każdy po prostu kojarzy. Ale skąd właściwie się one wzięły i jak je mamy traktować?

Czym jest psalm?

Psalm to liryczny utwór modlitewny, w uproszczeniu to rodzaj pieśni religijnej. Oczywiście ich podmiotem jest Bóg i wyróżniają się podniosłym charakterem. Mają również różne nastroje, charaktery. Są m.in. psalmy dziękczynne, psalmy pokutne, błagalne, pochwalne. Takie podział przypomina podział modlitw ze względu na ich charakter i bardzo słusznie, bo jak najbardziej psalmy są modlitwami.

Kto napisał Księgę Psalmów?

Księga Psalmów jest autorstwa zbiorowego, dokładnie trudno określić autor wszystkich psalmów, ale wielu z nich jest znanych. Więcej o samej Księdze Psalmów przeczytasz tutaj.

Po co nam psalmy?

Psalmy, jak już wiemy, mogą służyć ludziom jako treści modlitw. Samo czytanie Pisma Świętego jest już rozmową z Panem Bogiem, ale rozmową, w której po ludzku szukamy bożego głosu. A przez psalmy możemy wyrazić siebie, możemy w słowach powiedzieć Bogu to, czego sami tak pięknie byśmy nie powiedzieli. Piękne słowa modlitwy wcale nie oznaczają, że jest ona lepsza od modlitwy prostymi słowami. Jednak każdy oddany uczeń Chrystusa, kiedy tylko ma możliwość, chce uwielbiać i mówić do Boga jak najpiękniej. Pan Bóg chce również i takiej modlitwy, bo z naszej strony dajemy wysiłek.

Inną zaletą psalmów jest to, że ich bogactwo językowe pozwala nam odkryć uczucia i emocje, które nam towarzyszą, a których nie umiemy nazwać, a czasami nawet nie jesteśmy ich świadomi. Warto rozważać i używać psalmów biblijnych w modlitwie, bo są to wielkie skarby każdego chrześcijanina.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *