Środa Popielcowa
Popielec, czyli Środa Popielcowa to dzień rozpoczynający każdego roku Wielki Post. Nie jest świętem nakazanym, ale większość wierzących nie wyobraża sobie rozpocząć tego okresu bez Mszy Świętej tego dnia.
O co właściwie chodzi w Środzie Popielcowej?
Przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy co roku budzi w nas wiele emocji. W większości pozytywnych, zwłaszcza na początku przygotowań. Wielki Post 2021 roku przebiega w czasie trwania pandemii, jednak wszystkie elementy Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego zostają realizowane. Niektóre mogą być nieco zmienione.
Pierwszego dnia Wielkiego Postu, czyli w Popielec, najważniejszym elementem jest Eucharystia. Przyjęcie Pana Jezusa do swojego serca sprawi, że prawdziwie wejdziemy w tej wyjątkowy okres i pomoże nam dobrze się zabrać za faktyczne przygotowania. Podczas Mszy Świętej tego dnia ma miejsce obrzęd obsypania głów wiernych popiołem. Ma to być znak naszej gotowości do zmian (jako grzeszników) i odświeżenie swojej miłości do Pana Boga (popiół jest ze spalonych w niedzielę palmową palm oznaczających naszą radość).
Co bardzo ważne, w Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły!
Skąd się wziął Popielec?
Główny obrzęd Środy Popielcowej, czyli posypywanie głów popiołem, wywodzi się z czasów starożytnych. Wtedy to, Żydzi na znak postu i pokuty posypywali głowy popiołem. Miał to być akt najwyższej skruchy, polegający na uznaniu własnej marności w oczach Boga.
Chociaż od czasów starożytnych zaszło bardzo wiele zmian, starajmy się, aby coroczne obchodzenie Środy Popielcowej miało dla nas podobne znaczenie, jak kiedyś dla Żydów. W ramach Środy Popielcowej zastanówmy się również jak wypełnić nasz wielkopostny obowiązek postu, jałmużny i modlitwy.