Wiara i Kościół

Post ścisły

Post ścisły łączy w sobie post ilościowy i jakościowy, a obowiązuje nas tylko dwa dni w ciągu roku. Oba związane są ze świętami Wielkiej Nocy.

Post ilościowy

Post ilościowy to post, który pozwala poszczącemu na jeden posiłek w ciągu dnia do syta oraz maksymalnie dwa skromne posiłki dodatkowo. Niektórzy twierdzą, że tylko w posiłku głównym może być mięso. Post ilościowy obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia.

Post jakościowy

Post jakościowy natomiast to wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i dotyczy on wszystkich od 14 roku życia. Post ten obowiązuje we wszystkie piątki roku. Wyjątki stanowią piątki, w które przypada jakaś uroczystość.

Post ścisły

Post ścisły to połączenie postu ilościowego z postem jakościowym. Jesteśmy zobligowani do przestrzegania wtedy wszystkich wymienionych zasad. Oprócz Środy Popielcowej to post ścisły obowiązuje jeszcze tylko w Wielki Piątek.

Wyjątki

Post ścisły jest wyznaczony na określone dni nie bez powodu. Jest on ważną częścią okresu Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego. Jednak, jeżeli osoba jest chora to zostaje zwolniona z postu ścisłego. Zwolnienie działa jednak częściowo. Jeśli chory nie może przestrzegać postu ilościowego to jest zobowiązany do przestrzegania postu jakościowego i odwrotnie.

Post ścisły jest bardzo starym zwyczajem. Jest także bardzo prostym i dobrym sposobem na ogólnie zwany post. Umartwienie ciała pomaga wejść w umartwienie duchowe. Nie warto z niego rezygnować, jeśli naprawdę nie ma takiej konieczności. Dwa dni w roku to naprawdę niewiele.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *