Wiara i Kościół

Czym jest grzech pierworodny?

Grzech pierworodny to grzech całej ludzkości, chociaż ty i ja żyjemy w zasadzie dopiero od niedawna. Jednak bez względu na to, co o tym myślimy, odpowiedzialność za pierwszy grzech człowieka spoczywa na nas wszystkich.

 Czym jest grzech pierworodny?

Grzechem pierworodnym nazywamy pierwszy grzech człowieka, czyli grzech Adama i Ewy w raju. Każdy, nawet dzieci znają tą historię pierwszych ludzi, ale czy podchodzimy do niej wystarczająco na poważnie?

Każdego dnia budzimy się i czerpiemy wiele z życia. W chwilach słabości popełniamy grzechy, a później idziemy do spowiedzi i znowu czujemy świeżość relacji z Bogiem. Ale czy jesteśmy świadomi, że to wszystko jest konsekwencją grzechu pierworodnego i  przechodzimy prawdziwą drogę pokuty adekwatną do ciężkości tego grzechu? Starajmy się zawsze patrzeć na swoje życie z perspektywy grzesznego dziecka bożego, a może nasza pokora będzie naprawdę szczera.

Jak możemy zmyć z siebie grzech pierworodny?

Grzech pierworodny jest zmywany dla danego człowieka przez Chrzest Święty. Daje nam wtedy stan łaski uświęcającej, który później może tracić i odzyskiwać. Jednak nie zmywa tego ciężaru z całego społeczeństwa i kolejnych pokoleń. W drodze do wytrwania w czystości duszy bierzmy przykład i módlmy się za wstawiennictwem jedynego człowieka, którego nie dotknął – Maryi, matki Jezusa.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *