Wiara i Kościół

Czym jest pokuta?

Pokuta kojarzy nam się często z pokutą zadaną przez spowiednika podczas spowiedzi świętej. To skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, jednak ograniczanie tej praktyki wyłącznie do tego jest dużym błędem.

Kiedy mówimy o nawróceniu

Pokuta w skrócie to droga nawrócenia, odwrócenia się od grzechu i dążenia w stronę Pana Boga. Prawdopodobnie wielu z nas podałoby podobną definicję pokuty. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że praktyka ta powinna być powiązana z całym życiem człowieka i że nie jest to coś tylko dla wielkich grzeszników? Skorzystaj z tego, że czytasz ten wpis i zatrzymaj się na chwilę nad tematem pokuty w swoim życiu.

Czym właściwie jest pokuta?

Pokuta to coś więcej niż chwilowy etap w naszym życiu, w którym decydujemy się zerwać z grzechem i jakiś czas nam to wychodzi. Czy taka pokuta raduje naszego Ojca w niebie? Prawdziwa pokuta to przemiana serca, ale przede wszystkim to pozwolenie Panu Bogu na działanie w naszym życiu. Taka pokuta przybliża do Boga, pozwala zobaczyć nasze przywiązanie do grzechów i wzbudza szczery żal za popełnione grzechy.

Iść drogą pokuty powinniśmy nieustannie każdego dnia modląc się i zastanawiając się nad swoim postępowaniem i obserwując swoje myśli oraz charakter. Jeśli nieprzerwanie będziemy trwać w pokucie i wybierać Chrystusa na swojego Pana to na pewno zobaczymy tego efekty. Pomóc w tym mogą psalmy pokutne, które mogą wiele nad uświadomić i uwrażliwić nasze serca i rekolekcje ignacjańskie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *