Wiara i Kościół

Wielki Post 2021

Najważniejsze święto dla chrześcijan to święta Wielkanocne. Co roku przygotowujemy się do nich przez całe 40 dni. Kiedy zaczyna się i kończy Wielki Post w 2021 roku?

Wielki Post w 2021 roku

Rozpoczęciem Wielkiego Postu niezmiennie od zawsze jest Środa Popielcowa. W roku 2021 przypada ona na 17 lutego. W tą wyjątkową środę roku obowiązuje post ścisły. Nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej, ale jest to wskazane. Tego dnia w kościele ma miejsce obrzęd posypania głów wiernych popiołem. Jest to nasze przyznanie się do naszej grzeszności i pierwszy krok wielkopostnej przemiany.

Na Wielki Post 2021 roku papież Franciszek zwraca uwagę żebyśmy nie zapominali o Tym, który wybawił nas śmiercią krzyżową i zmartwychwstaniem. Nie inne sprawy nie staną się ważniejsze. A poprzez post, modlitwę i jałmużnę żebyś wchodzili w dialog z naszym Ojcem.

Post, czyli droga wyrzeczenia i ubóstwa. Jałmużna, czyli spojrzenie z miłością na zranionego i potrzebującego człowieka. Modlitwa, czyli uwielbienia Pana Boga i bycie w kontakcie z Nim. Te trzy filary są wystarczające, aby godnie i głęboko przeżyć ten okres a w konsekwencji same święta.

Wielki Post w roku 2021 trwa około 40 dni i kończy się 1 kwietnia w Wielki Czwartek. Rok 2020 i 2021 są dla wszystkich wyjątkowe. Ze względu na trwającą nadal pandemię, na pewno okres Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego będzie wyglądał inaczej. Mimo obostrzeń starajmy się zauważać drugiego człowieka i nie zamykać się na wspólnotę.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *