Modlitwy

Modlitwa – Ojcze Nasz

Jedną ze starszych i znanych modlitw jest „Ojcze Nasz”, zwana również Modlitwa Pańską. Sama modlitwa, jak zostało to wspomniane w Piśmie Świętym, została wyłożona przez Jezusa, dla swoich uczniów. Można by więc rzec, że była to jedna z pierwszych zapisanych modlitw, jaką używali chrześcijanie. Po dziś dzień uważana jest przez głowy Kościoła, za modlitwę wzorcową. Jest to piękna modlitwa, której treść brzmi następująco:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje;

przyjdź królestwo Twoje;

bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;

chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;

i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;

i nie wódź nas na pokuszenie;

ale nas zbaw od złego.

Kiedy odmawia się Ojcze Nasz?

Modlitwa Pańska jest na tyle powszechną, że stosuje się ją nie tylko w codziennym pacierzu, ale również w takich modlitwach jak różaniec. Jest to modlitwa skierowana prosto do Boga. Jej znaczenie jest nie tylko związane z wnoszeniem prośby, ale również jest to modlitwa pochwalna. Jest to modlitwa towarzysząca podczas każdego dnia. Jak jest to zapisane na kartach Pisma Świętego, to Jezus właśnie nauczył jej swoich uczniów. Dzięki temu właśnie, że modlitwa ta jest już tak sędziwa i związana jest z nią tak ważna tradycja, obecnie można spotkać się z jej transkrypcjami sięgającymi setki lat i będącymi w najróżniejszych językach.

Jeśli jednak sam zadasz sobie pytanie jak często powinieneś odmawiać taką modlitwę i w jakich okolicznościach, to przede wszystkim należy pamiętać, że jest to modlitwa codzienna. Nie ma znaczenia większy patos, jaki jest związany z jej powstaniem, czy też trwaniem. Modlitwę Ojcze Nasz, odmawia się:

Jest to modlitwa na tyle uniwersalna i często używana, że okazji do jej odmawiania jest znacznie więcej. Co więcej, warto zaznaczyć, ze dzieci są jej uczone jako pierwsze z modlitw należącego do pacierza.

Kto może odmawiać Ojcze Nasz?

Ta modlitwa odmawiana może być przez każdego. Niezależnie od wieku, miejsca w życiu lub nietypowej sytuacji związanej ze swoim pochodzeniem i wyznaniem. W pryzmacie człowieka jako dziecka Bożego, dosłownie każdy może odmawiać tą modlitwę. Nie zawsze jednak jest ona odmawiana w sposób tak pompatyczny, jakby mogło się wdawać, że powinna. Jej wartość nie zmieni się, w zależności od tego, czy odmawiasz ją w kościele z innymi wiernymi, podczas wspólnego różańca, czy jest to raczej cicho wyszeptana modlitwa w drodze do pracy, czy ta, której słowa lądują w poduszkę naszej chorej bliskiej osoby. Najważniejsze jest, by modlitwa wypowiadana była z czystym sercem i dobrym zamiarem. Choć logicznym następstwem odmawiania modlitw jest potrzeba odpowiedniej pozy i miejsca, to w życiu zdarza się zupełnie różnie, dlatego nie ma sensu nakładać na siebie obowiązku klęczenia jeśli nie mamy takiej możliwości. Dużo ważniejsze bowiem jest to, by znaleźć w swoim życiu czas na odmawiania modlitwy. Jeśli jednak ma się mocno ograniczony czas, to najlepszym pomysłem jest odmówienie właśnie „Ojcze Nasz”, które jest najbardziej podstawową i ważną modlitwą, dla każdego chrześcijanina.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *