Pismo ŚwięteWiara i Kościół

Stary Testament

Stary Testament zawiera wiele wydarzeń sprzed narodzin Chrystusa, ale również bardzo dużo informacji fundamentalnych dla naszej wiary. W łatwości zrozumienia jest chyba podobny do Nowego Testamentu, czyli bardzo różnorodny.

Co zawiera Stary Testament?

Pierwsza część Pisma Świętego zawiera całą serię ksiąg, łącznie jest 46 ksiąg uznanych w Kościele Katolickim. Pan Bóg daje się w nich poznać przez historię, proroctwa i prawa. Nie jest to lektura prosta, a jeśli czytanie Starego Testamentu ograniczymy wyłącznie do czytania to poddamy się po kilku rozdziałach. Pod tym kątem modlitwa Starym Testamentem jest trudniejsza od modlitwy Nowym Testamentem. Rozważanie, a nawet samo słuchanie Starego Testamentu wymaga dużo

Jak czytać Stary Testament?

Stary Testament ze względu na specyficzny charakter najlepiej czytać razem z mszałem rzymskim, czyli tym, co każdego dnia jest czytane w kościele. Najbardziej polecamy czytać fragment Starego Testamentu na dany dzień i nie pomijać do czytania komentarza, który może być naprawdę pomocny. Jeśli mamy szczęście uczestniczyć w Mszy Świętej codziennie to Stary Testament jest nam dobrze znany, ale niestety nie zawsze podczas kazania jest komentarz akurat do tej części Liturgii Słowa.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *