Wiara i Kościół

Triduum Paschalne

Święta Wielkanocne są najważniejszymi świętami w ciągu roku dla katolików. Zwracamy uwagę jednak, że bez udziału w Triduum Paschalnych obchodzenie tych świąt jest dosyć powierzchowne. Jeśli nie możemy uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach tego okresu, bądźmy w kościele chociaż wtedy, kiedy możemy, a pozostałe dni przeżywajmy w domu. Można np. odsłuchać audycji w radio lub obejrzeć relację w telewizji.

Czym jest Triduum Paschalne?

Triduum Paschalne to obchód liturgiczny. Trwa trzy dni (od czwartku wieczorem do niedzieli), ale stanowi jedną całość. Celem i treścią obchodu jest celebracja tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Chociaż są to najważniejsze dni w roku to zbyt mało się o nich mówi. Nawet najstarsze pokolenia nie zawsze zdają sobie sprawę w wagi tych dni.

Wielki Czwartek

Msza święta w Wielki Czwartek przywołuje na pamięć Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie sakramentu Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa. Zaraz po liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przechowywany jest Najświętszy Sakrament i aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste. Eucharystia zostaje przeniesiona do specjalnie przygotowanej kaplicy – ołtarza adoracji, zwanej „Ciemnicą”. Tam wierni czuwają, wspominając modlitwę Jezusa w Ogrójcu Jego pojmanie i przesłuchania. W ten sposób wchodzą w czas męki Chrystusa.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, milczą organy i dzwony, obowiązuje post ścisły, odprawiane są Drogi Krzyżowe, ale tego dnia nie ma Mszy Świętej. W ramach Komunii Świętej rozdaje się wcześniej konsekrowane, przyniesione z ciemnicy, hostie. W czasie liturgii odczytuje się opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Monstrancja jest przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Od tego momentu trwa adoracja.

Wielka Sobota

Tego dnia święcimy pokarmy. Zachęcamy również, aby przy tej okazji poświęcić chwilę tego zabieganego dnia na modlitwę przy Grobie Pańskim.

Niedziela Zmartwychwstania

Po zachodzie słońca w sobotę rozpoczynają się obchody tzw. Wigilii Wielkanocnej. Jest to początek celebracji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i jest to najważniejszy punkt Triduum Paschalnego. Liturgia Wigilii składa się z 4 części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej.

W niektórych parafiach na zakończenie obrzędów odbywa się jeszcze procesja rezurekcyjna, ale najczęściej jest ona przenoszona na niedzielny poranek ze względów praktycznych.

Jeśli do tej pory nie przykładaliśmy dużej wagi do Triduum Paschalnego to postarajmy się w Wielkim Poście 2021 przygotować się na zmiany. Starajmy się również zarazić podejściem innych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *