Wiara i Kościół

Przygotowania i wymagania do Pierwszej Komunii Świętej

Trzecioklasiści i ich rodzice już od drugiej klasy szykują się do tej uroczystości. Waga wydarzenia Pierwszej Komunii Świętej jest bardzo duża i narzuca porządne przygotowania. Poza tymi organizacyjnymi, trzeba przecież przede wszystkim zadbać o przygotowanie dzieci. Muszą one poznać dobrze wiarę i być świadome tego, co dzieje się podczas Eucharystii.

Na czym polegają przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej?

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to szczególny dzień, na który rodziny i parafie szykują się cały rok. Gdy ten okres dopiero przed nami to na pewno zastanawiamy się, co można szykować cały rok? Czy to nie jest nadmiar czasu? Przeczytajcie ten wpis, a sami przekonacie się, że rok czasu to wcale nie jest tak dużo.

  1. Uczestnictwo w katechezach i nauczaniu religii. Wiadoma sprawa, lekcje religii i specjalne dodatkowe spotkania najczęściej w kościele. W tym zawiera się również opanowanie wielu modlitw, o czym piszemy niżej.
  2. Przymiarki stroju. Najczęściej alby dla dzieci są szyte na miarę, dla wszystkich identyczne. Wymaga to jednak wielu przymiarek i poprawek. Trzeba zapisać się na listę, pamiętać o spotkaniach, niejednokrotnie wyczekać w kolejce. Niby nic, ale bieganie po pracy i szkole na konkretne godziny bywa uciążliwe.
  3. Spowiedź święta kandydata. Dziecko najpierw przystępuje do spowiedzi próbnej, a po jakimś czasie do generalnej. Wymaga to przygotowania: nauczenia się schematu na pamięć i wytłumaczeniu dziecku sensu spowiedzi i podziału grzechów.
  4. Udział w niedzielnej Mszy Świętej.

Co musi wiedzieć dziecko, aby przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej?

Dziecko ma obowiązek nauczyć się na pamięć modlitw: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, 10 przykazań bożych, 6 prawd wiary, 7 sakramentów świętych, 5 warunków dobrej  spowiedzi, akt wiary, nadziei, miłości, żalu, przykazanie miłości. Oraz powinno zostać zapoznane z wieloma innymi, których jednak już nie musi znać na pamięć.

Najważniejsze jednak w przygotowaniach jest to, aby oswoić dziecko z wiarą i praktykami religijnymi. Ten okres to jedyny okres w życiu dziecka, w którym ono jest na tyle duże, aby pojmować dość mocno wszystkie kwestie, a jednocześnie jest w nim jeszcze prawdziwe dziecko, które czerpie radość z nauki i chce współpracować. Korzystajmy z tego okresu, aby stworzyć z dzieckiem prawdziwą więź i wspólnotą, a jednocześnie odświeżyć sobie swoje życie duchowe.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *