Komunia Święta – wszystko, co warto wiedzieć
Czasy pandemii wprowadziły spore zamieszanie w temacie wszelkich grupowych uroczystości kościelnych, a w tym również w temacie ich terminów. Do tej pory dzień Pierwszej Komunii Świętej we wszystkich parafiach odbywał się zawsze w maju i niósł ze sobą wiele miesięcy przygotowań.
Czym jest Pierwsza Komunia Święta?
Komunia to z łacińskiego współdzielić, a więc komunia święta to zjednoczenie się z Bogiem w sakramencie Eucharystii. Jest to najpełniejszy sposób, w jaki człowiek może zbliżyć się do Pana Boga. Dlatego właśnie dzień i uroczystość, kiedy młody chrześcijanin przyjmuje po raz pierwszy pod postacią chleba Chrystusa do swojego serca nosi miano Pierwszej Komunii Świętej. Jest to święto tej osoby, jej rodziny i całej wspólnoty.
Dla kogo Pierwsza Komunia Święta?
Aktualnie wiek dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej jest ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Wtedy dzieci zazwyczaj rozumieją już tyle, ile trzeba, aby świadomie uczestniczyć w Eucharystii. Kościół nie chce przesuwać tego wieku wyżej, ponieważ nie jest dobrze odsuwać dzieci od Pana Boga, a sam nasz papież św. Jan Paweł II pochwalał i wcześniejszy wiek. Oczywiście zdarzają się dorośli, którzy nie przystąpili jeszcze nigdy do Eucharystii, zazwyczaj dotyczy to osób nieochrzczonych i wtedy idą oni drogą katechumenatu.
Do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci wraz z rodzicami i katechetami szykują się niemal cały rok, ponieważ przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej to dużo pracy i radości jednocześnie.
Wyjątkowy dzień w życiu dziecka
Dla każdego dziecka dzień Pierwszej Komunii Świętej jest wyjątkowy i wyczekiwany. Pierwsza spowiedź święta, pierwsze przyjęcie Jezusa do swojego serca, przygotowania stroju, przygotowania merytoryczne, próby przebiegu uroczystości, świętowanie z rodziną, no i prezenty. To bardzo duże wrażeń i emocji jednego dnia, dlatego nie dajmy się ponieść nerwom czy stresowi, niech ten dzień płynie naturalnie i pamiętajmy, nie wszystko musi być idealnie. Niech dzieci nie kojarzą tego dnia ze stresem, ale z prawdziwą radością.
Ważną rolę w tym dniu mają również rodzice chrzestni, dobrze jest zaangażować ich również w przygotowania. To niemal ostatni moment na drodze katechetycznej każdego dziecka, w którym mocno chłonie ono to, co mu mówimy i to, co jest w stanie zaobserwować. Później osobowość młodego człowieka jest mniej elastyczna i często ma bardziej zbuntowany już charakter.