Wiara i Kościół

Co to znaczy mieć patrona?

Każde posiadane przez nas imię oznacza to, że nad naszym życiem opiekę sprawuje konkretny patron. I chociaż mamy Anioła Stróża i samego Ducha Świętego to patroni nadal bywają bardzo pomocni. Zwłaszcza, gdy jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Tylko co właściwie oznacza to sprawowanie opieki?

Po co nam patron?

Osoby święte i błogosławione, a w zasadzie osoby uznane za takie w Kościele Katolickim, są dla nas, ludzi swego rodzaju połączeniem z tym, co boże. Ale tak bardziej po ludzku możemy wymienić kilka powodów, dla których warto podchodzić do swoich imion całkiem poważnie.

  1. Patroni są dla nas przykładem. Każdy patron to jakaś konkretna osobowość i historia życia. Jeśli je poznamy to zobaczymy w swoim patronie kogoś godnego naśladowania. Nawet szkoły i inne miejsca wybierając sobie patrona (niekoniecznie świętego) po to, by brać z niego przykład i kierować się w życiu tym samym, co on.
  2. Patroni pomagają zrozumieć swoje życie. Czasami w trakcie swojego ziemskiego życia nie dostrzegamy pewnych spraw, tak jak będziemy widzieć to po jego zakończeniu. Przyglądając się życiu swojego patrona możemy dostać wskazówki odnośnie swojego życia, na które bez znajomości zakończenia życia patrona byśmy również nie wpadki. Być może nasz patron pokonał w swoim życiu takie same słabości, z jakami zmagamy się dzisiaj my sami.
  3. Patroni pomagają nam w modlitwie. Dzięki temu, że nosimy jakieś imię/imiona i mamy nad sobą opiekę danych patronów możemy korzystać z ich wstawiennictwa w naszych modlitwach. Oni na pewno zwiększą siłę naszej modlitwy przed Panem Bogiem, o ile oczywiście modlitwy będą zgodne z wolą Boga.

Nigdy nie zapominajmy o swoich patronach. Jeśli nosimy imię, które może oznaczać wielu patronów, a nie mamy jak dowiedzieć się, którego nasi rodzice mieli na myśli to poznajmy wszystkich świętych z tym imieniem. I wybierzmy na swojego patrona tego, który będzie dla nas najbardziej interesujący.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *