Wiara i Kościół

Akty strzelisty

Akty strzeliste to odpowiedź na słowa Jezusa Zawsze powinniście się modlić i nie ustawać.

Akty strzeliste, czyli krótkie modlitwy, wezwania. Możemy się nimi wielokrotnie w ciągu dnia modlić: wielbić Boga, prosić Go o przebaczenie grzechów, czy inne potrzebne łaski. Warto wyrobić sobie z nich nawyk, wtedy nawet gdy w biegu dnia zapomnimy o rozmowie z Bogiem to będzie nasz automatyczny przypominacz. Nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że odmawiamy je w pośpiechu – one właśnie po to są. Ich treści są proste, możemy ich nie rozważać, a i tak będziemy mieć je w głowie. Dzięki aktom strzelistym możemy pozostawać w ciągłym kontakcie z Panem Bogiem, mimo że będzie zajęci jakimiś pracami.

Akty strzeliste – przykłady

Akty strzeliste to często wezwania zaczerpnięte z Pisma Świętego. Są one prośbami, westchnieniami, aktami miłości lub zadośćuczynienia. Niektóre akty wynikają też z prywatnych objawień np. z objawień Siostry Faustyny.

Przykłady takich krótkich wezwań z Biblii to:

  • Panie, zmiłuj się nade mną.
  • Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie.
  • Panie, Ty wiesz wszystko, Ty wiesz, że Cię kocham.
  • Jezu, ufam Tobie.
  • Jezu, Ty się tym zajmij.

Jednak najbardziej popularne akty strzeliste są cztery: akt wiary, akt nadziei, akt miłości, akt żalu. Jako dzieci uczyliśmy się ich od najmłodszych lat. Wynika to za pewno z tego, że są proste, rymują się, a ich treść jest dość zrozumiała nawet dla najmłodszych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *